Język angielski od lat jest językiem uniwersalnym, a jego znajomość może otworzyć bardzo wiele drzwi. To dzięki niemu można dostać lepszą pracę, podróżować bez przeszkód czy nawiązywać międzynarodowe znajomości. W niektórych sytuacjach ogólny angielski to za mało i potrzebna jest znajomość Business English. Sprawdź, czym jest angielski biznesowy i kiedy może Ci się on przydać.
English for business – czym różni się od „normalnego” angielskiego?
Angielski biznesowy nie jest odrębnym językiem, gdyż bazuje na tych samych zasadach językowych co angielski ogólny. Główna różnica polega na specyficznym słownictwie używanym w tej odmianie angielskiego. Są to zwroty i wyrażenia typowe dla rozmów biznesowych, które trudno usłyszeć podczas codziennych spotkań ze znajomymi. Używane są one w formalnych kontaktach biznesowych, więc ich znajomość jest konieczna, jeśli angielski ma być używany w pracy.
Business English to język oficjalny, bardzo formalny, wymagający stosowania konkretnych zwrotów w określonych sytuacjach. Osobie znającej dobrze język angielski ogólny, która doskonaliła swoje umiejętności językowe podczas oglądania seriali anglojęzycznych, może wydawać się dziwny i pretensjonalny. Angielski biznesowy jest bowiem całkowicie pozbawiony wyrażeń potocznych, a ich używanie może być nawet potraktowane jako niewłaściwe.
Angielski biznesowy – gdzie jest używany?
Znając cechy, jakimi charakteryzuje się Business English, nietrudno się domyślić, że to język międzynarodowych korporacji, które swoje kontakty biznesowe opierają na relacjach formalnych. Takim językiem będą posługiwać się m.in. prawnicy, finansiści, ekonomiści, używając nie tylko słownictwa specjalistycznego dla branży, ale również wyrażeń typowych dla relacji biznesowych.
Angielski biznesowy jest używany nie tylko podczas rozmów korporacyjnych, ale przede wszystkim we wszelkiej dokumentacji i korespondencji formalnej. Co prawda odchodzi się już od wysyłania listów pocztą tradycyjną, ale mimo nowoczesnej formy komunikacji poprzez e-mail, nadal korespondencja biznesowa wymaga stosowania pewnych wzorców.
Business English – uczyć się czy nie?
Jeśli chcesz związać swoje życie zawodowe z pracą w międzynarodowym środowisku, to angielski biznesowy będzie niezbędny. Jest on szczególnie potrzebny, gdy planujesz pracę w branżach finansowej, prawnej, ekonomicznej czy marketingowej. Marketingowcy bywają co prawda uznawani za grupę, która chętnie łamie formalne relacje i nie chce się dać wcisnąć w sztywne ramy Business English, ale mają oni kontakt z osobami z innych działów, dla których angielski biznesowy jest normą, więc również i oni muszą go znać.
Co ciekawe, angielski biznesowy nie będzie niezbędny osobom na stanowiskach technicznych, np. programistom, nawet jeśli pracują w międzynarodowym środowisku. W komunikacji używają oni bowiem swojego specjalistycznego języka i zwykle nie mają bezpośredniego kontaktu z klientami, choć z pewnością łatwiej im będzie, jeśli poznają przynajmniej podstawy English for Business.
Jak widzisz, znajomość angielskiego biznesowego jest ściśle związana z pracą zawodową i w pewnych sytuacjach jest po prostu niezbędna. Jeśli uczysz się języka z innych powodów, niezwiązanych z pracą, to Business English nie będzie Ci potrzebny. Lepiej poświęcić czas na naukę angielskiego ogólnego, a potem w razie potrzeby zawsze możesz się dokształcić z języka biznesowego.
Chcesz wzmocnić swój angielski? Zapisz się na newsletter, w którym wysyłam dodatkowe autorskie materiały edukacyjne, oraz skorzystaj z oferty bezpłatnych ebooków, które pomogą Ci w nauce angielskiego.
Na koniec pozwól, że się przedstawię: nazywam się Ewa Karpińska.
Od 2006 roku prowadzę szkołę języka angielskiego HappyHours. Oferujemy indywidualne kursy angielskiego szyte na miarę potrzeb oraz kursy dla firm. Obejrzyj film, w którym opowiadam o mojej szkole, kursach i nauczycielach.
Jeśli masz ochotę rozwinąć swój angielski z jednym z moich lektorów, to zapraszam do kontaktu.
Z przyjemnością porozmawiam o Twoich potrzebach!