Jaki powinien być nauczyciel języka angielskiego, aby można było wynieść z kursu maksymalne korzyści? W dzisiejszym wpisie opowiem o tym, na jakie cechy lektora warto zwrócić uwagę, aby uczyć się języka angielskiego skutecznie. Artykuł jest dedykowany w szczególności słuchaczom indywidualnym, ponieważ przeważnie sami szukają oni i wybierają nauczyciela.
Zanim opiszę idealnego lektora języka angielskiego, mam do Ciebie niewielką prośbę: przypomnij sobie nauczycieli ze swojej szkoły… Kto utkwił Ci najbardziej w pamięci? Czyje lekcje wzbudzały entuzjazm i radość uczniów? Przypuszczam, że myślisz teraz o co najmniej jednej osobie. :)
Ja chodziłam do szkoły podstawowej w latach osiemdziesiątych. Kiedy wracam myślami do moich nauczycieli, to w zasadzie nie pamiętam tych przeciętnych i słabych. Ich osoby zlały mi się w jedną bezbarwną masę. Spośród wspomnień wyłaniają się jednak trzy postacie, których sylwetki widzę wyraźnie i barwnie. W tym gronie znajduje się nasza wychowawczyni, nauczycielka muzyki, z wielkim sercem i gotowością szczodrej pomocy tym najbardziej potrzebującym. Pamiętam też nauczyciela historii, ponieważ na jego lekcjach wywoływaliśmy duchy – co oczywiście nie miało nic wspólnego z nauczanym przez niego przedmiotem. W końcu pojawia się pan Piech, nauczyciel fizyki i chemii, i to właśnie jego osoba, jak i lekcje, najmocniej zapadły mi w pamięć. Był on w pewnym sensie dziwakiem ze względu na ekscentryczne zachowanie, którym wyróżniał się spośród innych nauczycieli (i przez które był przedmiotem żartów). Najważniejsze jest jednak to, że kochał dzieciaki i umiał je zainteresować lekcjami, które były ciekawe, pełne eksperymentów – co siłą rzeczy wzbudzało uwagę i zaangażowanie. Uwielbialiśmy pana Piecha i darzyliśmy go szacunkiem. Był on nauczycielem z prawdziwego zdarzenia. Miał rzadki dar przekazywania wiedzy i pasję do zawodu.
Co prawda każdy z nas jest inny, w związku z czym oczekiwania kursantów wobec osoby nauczyciela są zróżnicowane, jednak można wyłonić uniwersalny typ nauczyciela, który zawsze będzie wysoko oceniany przez uczniów. W HappyHours mamy grupę starannie wyselekcjonowanych i sprawdzonych (w ciągu wielu lat) nauczycieli z prawdziwego zdarzenia. Muszę powiedzieć, że wszystkie te osoby zawsze zdobywały najwyższe oceny od kursantów i nikt nigdy nie chciał z żadnej z nich zrezygnować. Z mojego niemal dziesięcioletniego doświadczenia w rekrutacji wybitnych lektorów wynika, że ci, których charakteryzują omówione poniżej cechy, są rozchwytywani przez uczniów, a prowadzone przez nich kursy wyróżniają się skutecznością.
-
Profesjonalizm, wizja zajęć
Odpowiednie poprowadzenie kursu języka angielskiego wymaga od lektora nie tylko wiedzy oraz doświadczenia w nauczaniu. Lektor powinien mieć wizję kursu, jak również pomysł na każdą lekcję – co nie jest wcale prostym zadaniem, bowiem wymaga zarówno wysiłku, kreatywności, jak i wybiórczego czerpania materiałów z różnych źródeł. Ponadto lektor powinien tak zaplanować każdą lekcję, aby w miarę możliwości w jednakowym stopniu rozwijała ona umiejętności mówienia, słuchania, pisania i czytania. Równie ważny jest schemat lekcji, która powinna składać się z omówienia pracy domowej, wprowadzenia nowego tematu, podsumowania i zadania kolejnej pracy domowej. Profesjonalizm objawia się też w tym, że lektor jest punktualny i gruntownie przygotowany do każdych zajęć.
-
Pasja i entuzjazm
Pasja i entuzjazm nauczyciela są to cechy, które mają ogromny wpływ na zaciekawienie oraz zaangażowanie ucznia podczas lekcji. Nauczyciel z pasją do języka, który umie nią zarazić innych – jest na wagę złota, ponieważ wie, jak prowadzić zajęcia w sposób interesujący (nuda na lekcjach jest najgorszym wrogiem ucznia) i dynamiczny, co sprawia, że kursanci koncentrują się na przerabianym temacie i dobrze go zapamiętują. Dzięki temu nauka jest przyjemna oraz efektywna.
-
Optymizm i łatwość nawiązywania kontaktów
Ludzie lgną do osób pozytywnych, które są sympatyczne, uśmiechnięte i bezproblemowe. Ilekroć przystępujemy do konkursu ofert nauki języka angielskiego w firmach zwieńczonego pokazową lekcją, nachodzi mnie ta sama refleksja. Otóż taką lekcję wygrywa lektor, który ma nie tylko odpowiednie wykształcenie (uczestnicy lekcji nie mogą ocenić ani jego poprawności językowej, ani wymowy) oraz doświadczenie, ale przede wszystkim nawiązuje z grupą dobry kontakt, szybko „łapie chemię”. Przykładam dużą wagę do osobowości lektora i tego, aby wykazywał on umiejętności interpersonalne. Taki lektor potrafi w mig wytworzyć na lekcji fantastyczną atmosferę, dzięki czemu kursanci czują się naturalnie i komfortowo.
-
Zaangażowanie
Lektor zaangażowany w naukę to taki, który podchodzi z pasją do języka i lubi kontakt z uczniem. Zależy mu, aby ten czynił postępy w nauce, motywuje go do pracy i cieszy się, gdy widzi efekty.
-
Motywowanie do nauki
Idealny lektor powinien motywować ucznia do czynienia postępów w nauce (jak trener sportowca), tj. zachęcać do pracy w domu, podpowiadać tytuły książek do przeczytania lub filmów do obejrzenia itp. Sprawiać, że uczeń niejako w naturalny sposób zanurza się coraz głębiej w języku i czerpie z tego przyjemność. Motywacja wymaga stymulacji, ponieważ zwykle jest wysoka na samym początku kursu, a następnie dosyć szybko maleje.
-
Kreatywność
Kreatywność w zawodzie nauczyciela przydaje się nie tylko w trakcie układania planu lekcji czy dobierania materiałów na zajęcia. To szalenie ważna cecha, która pozwala na dostosowanie się ad hoc do zmieniających się na bieżąco potrzeb kursanta. Niejednokrotnie zdarza się, że lektor ma przygotowany materiał na lekcję, tymczasem kursant zaskakuje go, prosząc o przerobienie tematu spoza planu. Kreatywny lektor nie spanikuje, tylko poprowadzi lekcję zgodnie z oczekiwaniami kursanta – co często oznacza wymyślenie jej zawartości na poczekaniu, na podstawie zdobytej wiedzy i doświadczenia.
-
Poczucie humoru
Poczucie humoru to cecha przydatna chyba w każdej pracy. W naturalny sposób pozwala rozładować pojawiające się od czasu do czasu napięcie, łagodzi emocje i rozśmiesza, a śmiech – jak wiadomo – to samo zdrowie.
Opisane powyżej cechy „idealnego lektora” odzwierciedlają moje poglądy na naukę, która ma być jednocześnie przyjemnością i niezapomnianą podróżą w głąb języka angielskiego. Nie lada osiągnięciem jest – i do tego dążymy w HappyHours – jeśli lektor obudzi u kursanta pasję do języka.
Mam nadzieję, że udało mi się Ciebie choć trochę zainspirować 😊.
Chcesz lepiej mówić po angielsku? Zapisz się na newsletter, w którym wysyłam dodatkowe autorskie materiały edukacyjne, oraz skorzystaj z oferty bezpłatnych ebooków, które pomogą Ci w nauce angielskiego.
Na koniec pozwól, że się przedstawię: nazywam się Ewa Karpińska.
Od 2006 roku prowadzę szkołę języka angielskiego HappyHours. Oferujemy indywidualne kursy angielskiego szyte na miarę potrzeb oraz kursy dla firm. Obejrzyj film, w którym opowiadam o mojej szkole, kursach i nauczycielach.
Jeśli masz ochotę rozwinąć swój angielski z jednym z moich lektorów, to zapraszam do kontaktu.
Z przyjemnością porozmawiam o Twoich potrzebach!