Small talk to część kultury anglosaskiej, w której prowadzenie niezobowiązujących pogawędek z nieznanymi osobami jest na porządku dziennym. Milczenie w niektórych sytuacjach może być wręcz potraktowane jako brak dobrego wychowania, dlatego obracając się w środowisku międzynarodowym, warto wiedzieć, jak prowadzić small talk.
Small talk – co to jest?
Small talk to niezobowiązująca pogawędka, którą prowadzi się z nieznajomymi osobami w różnych sytuacjach. W krajach anglosaskich jest ona spotykana na każdym kroku, zarówno w kontaktach biznesowych, jak i prywatnych. W ten sposób można rozmawiać ze sprzedawcą w sklepie, z taksówkarzem, osobą spotkaną w biurowym pomieszczeniu socjalnym czy na imprezie. Jednym słowem, small talk może się przydać wszędzie, gdzie spotykają się obcy dla siebie ludzie, a dobre wychowanie nakazuje podtrzymać rozmowę, by uniknąć niezręcznej ciszy.
Prowadzenie small talku dla wielu osób jest zupełnie naturalne i nie mają z tym żadnego problemu, niezależnie od tego, czy rozmowa ma się toczyć w języku ojczystym, czy obcym. Jest jednak sporo takich ludzi, zwłaszcza introwertyków, dla których rozmowa z dopiero co poznanym człowiekiem nie jest łatwa, a dodatkową trudność stanowi sytuacja, gdy ma się ona odbyć w języku obcym. Stresu można jednak uniknąć, przygotowując się do small talku nieco wcześniej.
Small talk – tematy do rozmowy po angielsku
Rozmowy typu small talk to konwersacje niezobowiązujące, a zatem to nie czas na wielkie dysputy na tematy wzbudzające kontrowersje i duże emocje. Nie należy w ich trakcie poruszać takich kwestii jak polityka, religia czy inne zagadnienia mogące stać się źródłem kłótni i niesnasek. W trakcie small talku najlepiej rozmawiać na tematy neutralne, takie jak:
- pogoda – angielskie pogawędki o pogodzie bywają obiektem żartów, ale prawdą jest, że to jeden z najbezpieczniejszych tematów do rozmowy, bo zawsze może być za ciepło, za zimno, zbyt deszczowo itp.,
- otoczenie – w trakcie small talku można nawiązać do tematów związanych z imprezą, na której jesteście (dużo/mało ludzi, dobre/złe jedzenie, ciekawe wystąpienia itp.), wystrojem pomieszczenia (wielkością, kolorami ścian, wyposażeniem) itp.,
- hobby – ludzie lubią rozmawiać o tym, co ich pasjonuje, a ich pasję można często rozpoznać poubiorze; jeśli spotkasz w windzie osobę ubraną w strój sportowy, to możesz zagadnąć, czy wybiera się na jogging i zapytać o ulubione trasy biegowe w okolicy,
- ludzie – nie chodzi o to, by obgadywać innych, ale jeśli rozmawiamy z osobą przedstawioną nam przez kogoś, to możemy nawiązać do tego kontaktu i poszukać wspólnych znajomych,
- plany/wspomnienia – początek tygodnia to świetny pretekst do rozmowy o tym, jak minął weekend, jego koniec zaś to doskonały czas na pytanie o plany na kolejny,
- aktualne wydarzenia – to temat, przy którym należy być ostrożnym, gdyż nie wszystkie aktualne wydarzenia nadają się do small talku; jak wcześniej wspomnieliśmy, lepiej unikać rozmów na tematy polityczne, ale dobrym zagadnieniem mogą być wydarzenia sportowe lub rozrywkowe; nadal jednak trzeba uważać, gdyż zwycięstwo jednej drużyny zawsze oznacza porażkę drugiej, z której fanem możemy mieć do czynienia i nie będzie on podzielał naszego entuzjazmu.
Powyższa lista tematów do rozmowy w ramach small talku nie jest oczywiście zamknięta, bo możesz ją dopasować do rozmówcy i do siebie. Ważne, by small talk był jak najbardziej naturalny i abyś w trakcie rozmowy nie musiał męczyć się, szukając słów, których nie używasz na co dzień. Nie sil się więc na rozmowy o koniach, o których nie masz pojęcia, nawet jeśli widzisz, że rozmówca jest ubrany w strój jeździecki, ale porozmawiaj o pogodzie i o tym, że to dobry/zły czas na jazdę konną. Poprowadzony w ten sposób small talk spełni swoje zadanie, a Ty nie będziesz się denerwować, że brakuje Ci specjalistycznego słownictwa.
Chcesz, by Twój angielski był jeszcze lepszy? Zapisz się na newsletter, w którym wysyłam dodatkowe autorskie materiały edukacyjne, oraz skorzystaj z oferty bezpłatnych ebooków, które pomogą Ci w nauce angielskiego.
Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę wzmocnić Twój angielski 😊.
Na koniec pozwól, że się przedstawię: nazywam się Ewa Karpińska.
Od 2006 roku prowadzę szkołę języka angielskiego HappyHours. Oferujemy indywidualne kursy angielskiego szyte na miarę potrzeb oraz kursy dla firm. Obejrzyj film, w którym opowiadam o mojej szkole, kursach i nauczycielach.
Jeśli masz ochotę rozwinąć swój angielski z jednym z moich lektorów, to zapraszam do kontaktu.
Z przyjemnością porozmawiam o Twoich potrzebach!