Pisanie raportów to nieodłączny element pracy na stanowiskach menedżerskich i analitycznych. W międzynarodowych korporacjach zwykle wymagane jest tworzenie raportów w języku angielskim, dlatego przygotowałam dla Ciebie listę zwrotów, których warto używać, pisząc raport po angielsku.
Raport po angielsku – budowa
Na początek warto wiedzieć, że pisząc raport po angielsku, należy przestrzegać pewnej struktury, na którą składają się:
- wstęp – introduction
- część główna – main body
- zakończenie – conclusion
We wstępie należy napisać, co jest celem raportu i dlaczego jest on przygotowywany. W części głównej jest miejsce na to, by szczegółowo opisać problem, którego dotyczy raport, najlepiej przedstawiając go z różnych perspektyw. Dobrze jest zatem umieścić tu wszystkie ważne informacje, wskazać zalety i wady opisywanego zjawiska, szanse i zagrożenia oraz pozytywne lub negatywne skutki. W zakończeniu należy podsumować raport, czyli sformułować wnioski wynikające z rozważań prowadzonych w części głównej.
Raport w języku angielskim – używaj języka formalnego
Chcąc napisać raport po angielsku, używaj formalnego języka i bezwzględnie unikaj wyrażeń potocznych. Wszelkie kolokwializmy czy slang są absolutnie zakazane, podobnie jak pisanie w pierwszej osobie. Raport trzeba pisać w formie bezosobowej, a więc używając mowy zależnej.
Pisząc raport, skup się na faktach i unikaj słów, które mogą być nacechowane emocjonalnie i sugerować Twoją osobistą opinię na dany temat. Przedstawienie problemu w raporcie powinno być bowiem maksymalnie obiektywne, a swoje zdanie można ewentualnie umieścić w podsumowaniu. Nie jest to jednak konieczne, a w niektórych kręgach może być nawet uznane za błędne, dlatego lepiej pozostać bezstronnym.
Raport po angielsku – przydatne wyrażenia
Pisząc raport w języku angielskim, podobnie jak w korespondencji biznesowej, należy stosować język formalny oraz zwroty typowe dla tej formy wypowiedzi. Ich znajomość nie tylko ułatwi pisanie w formie bezosobowej, ale przy okazji sprawi, że raport będzie spełniał wszelkie wymagania formalne. Poniżej znajdziesz zwroty, które pomogą Ci napisać dobry raport w języku angielskim. Przydatne wyrażenia podzieliłam ze względu na części raportu, w których warto z nich skorzystać.
Wstęp do raportu po angielsku – zwroty, których warto użyć
The main problems are… – Głównymi problemami są…
The aim of this report is to… – Celem tego raportu jest…
In order to prepare this report… – W celu przygotowania tego raportu…
The report is based on… – Raport jest oparty na…
The following report describes… – Niniejszy raport opisuje…
Główna część raportu – wyrażenia
The main issues are… – Głównymi problemami są…
The data was obtained by… – Dane zostały zebrane przez…
In order to help make this report it was need to ask… – Aby pomóc w sporządzeniu tego raportu, trzeba było zapytać…
Another aspect to consider… – Kolejny aspekt do rozważenia…
Therefore – Tak więc, dlatego
In addition – Ponadto
Besides that – Poza tym
The second most significant – Drugi najważniejszy
In view of this – Z tego powodu
It appears that… – Wygląda na to, że…
Does seem – Wydaje się
Zakończenie raportu w języku angielskim – przydatne zwroty
In conclusion… – Podsumowując…
It might be preferable to… – Może lepiej będzie…
As mentioned earlier… – Jak wcześniej wspomniano…
For this reason… – Z tego powodu…
It is recommended that… – Zaleca się…
Co jeszcze warto wiedzieć o raporcie po angielsku?
Oprócz wspomnianych wyżej wyrażeń, podczas pisania raportu mogą Ci się też przydać zwroty używane w prezentacjach. Dobrze jest również używać słownictwa typowego dla branży, której dotyczy raport. Jeśli zatem pracujesz w dziale finansowym, to podczas tworzenia raportów używaj słownictwa typowego dla branży finansów, a jeśli pracujesz w branży IT, to skorzystaj ze zwrotów z tej dziedziny (zajrzyj: 120 angielskich słów, które powinien znać każdy pracownik branży IT). Dzięki temu Twój raport po angielsku będzie jeszcze lepszy.
Chcesz, by Twój angielski był jeszcze lepszy? Zapisz się na newsletter, w którym wysyłam dodatkowe autorskie materiały edukacyjne, oraz skorzystaj z oferty bezpłatnych ebooków, które pomogą Ci w nauce angielskiego.
Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę wzmocnić Twój angielski 😊.
Na koniec pozwól, że się przedstawię: nazywam się Ewa Karpińska.
Od 2006 roku prowadzę szkołę języka angielskiego HappyHours. Oferujemy indywidualne kursy angielskiego szyte na miarę potrzeb oraz kursy dla firm. Obejrzyj film, w którym opowiadam o mojej szkole, kursach i nauczycielach.
Jeśli masz ochotę rozwinąć swój angielski z jednym z moich lektorów, to zapraszam do kontaktu.
Z przyjemnością porozmawiam o Twoich potrzebach!