WYKONAJ TEST NA STYLE MYŚLENIA I SKORZYSTAJ Z MOICH RAD
Z grubsza rzecz biorąc, Twój mózg lubi, gdy wiedza jest uporządkowana, poukładana, pokategoryzowana. Lubi uczyć się rzeczy ciekawych i takich, które sprawiają przyjemność. Z łatwością zapamiętuje, gdy treść jest pasjonująca i podana w sposób przystępny.
Twój mózg z pewnością to doceni i sprawi, że nauka będzie owocna, gdy w trakcie nauki będą wykorzystywane:
- Kolorowe markery
- Grafiki, rysunki, schematy
- Wykresy
- Żarty
- Ciekawe historie
- Nagrania
To tak tytułem wstępu.
Temat efektywnej nauki jest bowiem szeroki i wpływają nań rozmaite czynniki, w tym Twoja osobowość.
Tak, tak, osobowość jest ważna – każdy z nas jest inny i inaczej zapamiętuje wiedzę.
A jak to jest u Ciebie z zapamiętywaniem angielskiego? Nauka idzie Ci łatwo czy masz raczej „pod górkę”?
Postaram się trochę Ci pomóc 😊.
Po pierwsze, wykonaj znajdujący się na kolejnej stronie test na STYLE MYŚLENIA i dowiedz się, co możesz zrobić, aby uczyć się efektywnie. na końcu testu znajdziesz podpowiedzi, które pozwolą Ci łatwo zapamiętać przerabiany materiał.
Po drugie, skorzystaj z mnemotechnik, które pomogą Ci zapamiętać słówka.
Mnemotechnika – co to takiego?
Są to techniki zapamiętywania polegające na skojarzeniach i wyobraźni. Poniżej wybrałam 4 techniki, które pomogą szybko zapamiętać angielskie słówka:
- Rymonimy – są to rymowanki ze słówkiem, które chcecie zapamiętać. To dość trudny w moim odczuciu sposób, ale może dla kogoś z Was będzie to przysłowiowa bułka z masłem.
- Akronimy – to pierwsze litery wyrazów, które czyta się jak oddzielne słowo np. ASAP („as soon as possible”). Mogą to być też skrótowce, np. FYI („for your information”).
- Akrostychy – to przeciwieństwo akronimów. Należy znaleźć kilka własnych słów, których pierwsze litery tworzą wyraz do zapamiętania. Na przykład, aby zapamiętać angielskie słówko „fancy”, należy wymyślić po słówku zaczynającym się od każdej kolejnej literki słowa do zapamiętania:
- Fun
- And
- Nice
- Can
- Yep
- Zastępowanie słów – odnajdywanie słów polskich brzmiących podobnie do słowa, które chcemy zapamiętać, np. ang.: „pocket” – pol.: „poczet”; ang.: bubble” – pol.: „babel”.
Moje ulubione sposoby zapamiętywania wiedzy są takie:
- Używanie kolorowych markerów do zakreślania kluczowych fraz
- Powtarzanie na głos
- Zamykanie oczu i rysowanie w myślach słowa do zapamiętania (czasami używałam do tego ręki)
- Wyobrażanie sobie, z czym kojarzy mi się dane słowo.
Pamiętaj, że Twój mózg 🧠 szybciej zapamięta to, co będzie dla Ciebie przyjemne i atrakcyjne.
Test na style myślenia
Przeczytaj poniższe zestawy określeń i w każdym zaznacz dwa, które najlepiej Cię charakteryzują:
1.
a) Obdarzony wyobraźnią
b) Wnikliwy
c) Realistyczny
d) Analityczny
2.
a) Bardzo dobrze zorganizowany
b) Łatwo dostosowujący się
c) Krytyczny
d) Dociekliwy
3.
a) Lubi debatować
b) Od razu zmierza do sedna
c) Twórczy
d) Relacjonujący
4.
a) Zamknięty w sobie
b) Praktyczny
c) Uczony teoretyk
d) Śmiały
5.
a) Dokładny
b) Elastyczny
c) Systematyczny
d) Wynalazczy
6.
a) Lubiący się dzielić
b) Uporządkowany
c) Rozsądny
d) Niezależny
7.
a) Lubi współzawodnictwo
b) Perfekcjonista
c) Chętny do współpracy
d) Kieruje się logiką
8.
a) Intelektualista
b) Wrażliwy
c) Pracowity
d) Ryzykant
9.
a) Chętnie czyta
b) Chętnie przebywa wśród ludzi
c) Potrafi rozwiązywać problemy
d) Planuje
10.
a) Uczy się na pamięć
b) Kojarzy
c) Dogłębnie rozważa
d) Tworzy własne przemyślenia
11.
a) Lubi zmieniać
b) Lubi osądzać
c) Spontaniczny
d) Oczekuje wskazówek
12.
a) Komunikatywny
b) Odkrywczy
c) Ostrożny
d) Rozumiejący
13.
a) Kwestionuje uznane twierdzenia
b) Praktyk
c) Dbały
d) Lubi sprawdzać
14.
a) Kończy rozpoczętą pracę
b) Dostrzega różne możliwości
c) Ma pomysły
d) Interpretuje
15.
a) Wykonuje
b) Czuje
c) Myśli
d) Eksperymentuje
W znajdujących się poniżej kolumnach oznaczonych rzymskimi cyframi zaznacz litery odpowiadające określeniom wybranym w poszczególnych zestawach. Następnie zsumuj liczbę odpowiedzi zaznaczonych w każdej kolumnie i pomnóż uzyskany rezultat przez cztery. Największa liczba punktów oznacza Twój styl myślenia. Poniżej znajdziesz krótki opis na temat tego, w jaki sposób przetwarzasz informacje.
RAZEM: ……………………………………………………………
I … x 4 = konkretno-sekwencyjny (CS)
II … x 4 = abstrakcyjno-sekwencyjny (AS)
III … x 4 = abstrakcyjno-losowy (AR)
IV… x 4 = konkretno-losowy (CR)
Teraz nanieś uzyskane rezultaty na wykres znajdujący się poniżej.
Chcąc przedstawić w formie graficznej preferowany przez siebie styl myślenia, nanieś kropki na współrzędnych odpowiadające uzyskanej przez Ciebie liczbie punktów (1 punkt = 1 milimetr) w każdej kategorii, a następnie połącz je.
Przykładowy wykres może wyglądać następująco:
Cztery typy stylów myślenia oraz wskazówki pomocne w nauce
Konkretno-sekwencyjny (CS)
Jesteś mocno osadzony w rzeczywistości. Najlepiej przetwarzasz informacje, kiedy są one podawane w uporządkowanym, liniowym ciągu. Rzeczywistość składa się z tego, co można wykryć za pomocą zmysłów wzroku, dotyku, smaku, słuchu, węchu. Łatwo zauważasz szczegóły, bez trudu zapamiętujesz fakty, konkretne informacje, wzory i zasady. Powinieneś uczyć się poprzez praktyczne doświadczenie. Rozwijaj swoje zdolności organizacyjne i staraj się zgromadzić jak najwięcej szczegółowych danych. Dziel swoje projekty na etapy i zadbaj, aby mieć w pracy spokojne otoczenie.
Konkretno-losowy (CR)
Jesteś mocno osadzony w rzeczywistości. Przyswajasz wiedzę na podstawie prób i błędów. Często dokonujesz intuicyjnych przeskoków niezbędnych w prawdziwie twórczym myśleniu. Odczuwasz silną potrzebę szukania alternatyw i działania na własny sposób. Naucz się widzieć sprawy z różnych perspektyw. Zaakceptuj swoją potrzebę zmian. Ucz się poprzez przechodzenie od szczegółu do ogółu i odwrotnie, sporządzaj mapy tematyczne, staraj się uchwycić jak najwięcej związków tematycznych, słownych, leksykalnych itp.
Abstrakcyjno-losowy (AR)
Porządkujesz informacje poprzez refleksję, najlepiej służy Ci otoczenie pozbawione formalnych struktur, skoncentrowane na człowieku. Świat realny jest dla Ciebie światem emocji i uczuć. Twój umysł absorbuje idee, informacje i wrażenia, a następnie porządkuje je na drodze refleksji. Najlepiej zapamiętujesz informacje spersonalizowane. Czujesz się skrępowany w otoczeniu o wyraźnych strukturach. Wykorzystaj swoją naturalną zdolność do pracy z innymi. Uświadom sobie, do jakiego stopnia emocje wpływają na Twoją umiejętność koncentracji. Ucz się poprzez skojarzenia – staraj się najpierw zobaczyć ogólny obraz. Podczas nauki korzystaj z kolorowych pomocy wizualnych, tabel, wykresów, diagramów, rysunków – staraj się je umieszczać w widocznych miejscach.
Abstrakcyjno-sekwencyjny (AS)
Uwielbiasz świat teorii i abstrakcji. Lubisz myśleć pojęciami i analizować informacje. Bez trudu skupiasz się na tym, co ważne (tj. na punktach i szczegółach). Twój proces myślenia jest racjonalny, logiczny i intelektualny. Lubisz czytać. Jeżeli przedsięwzięcie, którego się podejmujesz, wymaga badań, wykonujesz je bardzo starannie. Zazwyczaj wolisz pracować samodzielnie. Lubisz ćwiczenia intelektualne oraz sytuacje uporządkowane. Podczas nauki staraj się kategoryzować przerabiany materiał, rysuj tabele, wykresy, diagramy. Czytaj pisma i książki tematyczne.
Chcesz, by Twój angielski był jeszcze lepszy? Zapisz się na newsletter, w którym wysyłam dodatkowe autorskie materiały edukacyjne, oraz skorzystaj z oferty bezpłatnych ebooków, które pomogą Ci w nauce angielskiego.
Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę wzmocnić Twój angielski 😊.
Na koniec pozwól, że się przedstawię: nazywam się Ewa Karpińska.
Od 2006 roku prowadzę szkołę języka angielskiego HappyHours. Oferujemy indywidualne kursy angielskiego szyte na miarę potrzeb oraz kursy dla firm. Obejrzyj film, w którym opowiadam o mojej szkole, kursach i nauczycielach.
Jeśli masz ochotę rozwinąć swój angielski z jednym z moich lektorów, to zapraszam do kontaktu.
Z przyjemnością porozmawiam o Twoich potrzebach!