Czy chcesz płynnie posługiwać się językiem angielskim na co dzień? Jeśli tak, to ten artykuł jest w sam raz dla Ciebie – ucz się języka angielskiego SKUTECZNIE.
Jak skutecznie nauczyć się angielskiego?
Z mojego doświadczenia wynika, że skuteczna nauka angielskiego jest możliwa, ale trzeba o nią nieco zadbać. Na efektywność nauki języka wpływają następujące czynniki:
- systematyczność,
- odpowiednia częstotliwość zajęć,
- określenie celów,
- wybitny nauczyciel z pasją do języka,
- analiza potrzeb wraz z określeniem mapy obszarów językowych,
- praca własna,
- przećwiczenie nabytych umiejętności,
- wyjazd na wakacyjny kurs angielskiego – np. do Anglii,
- mówienie i pozwolenie sobie na błędy.
Poniżej omówiłam każdy z tych elementów osobno, udzielając przy okazji odpowiedzi na nurtujące wiele osób pytanie czyli jak skutecznie nauczyć się angielskiego. Dodałam trochę wskazówek, które umożliwią Ci efektywną naukę, dzięki czemu szybko zaczniesz mówić po angielsku. Warunek jest tylko jeden: wcielisz w życie wszystkie moje wskazówki. Zakładam, że – skoro nadal czytasz – właśnie tego chcesz. Zapraszam do lektury :)
Systematyczność – podstawa skutecznej nauki angielskiego
Skuteczna nauka angielskiego wymaga systematyczności. Gdy dopiero co rozpocząłeś kurs angielskiego i od pierwszego miesiąca zaczynasz opuszczać lekcje, to jestem niemal pewna, że nie uczynisz dużego postępu w nauce. Kursant uczęszczający na zajęcia grupowe z angielskiego dość szybko będzie mieć zaległości i kłopoty ze zrozumieniem na bieżąco przerabianego materiału. Z kolei osoba chodząca na zajęcia indywidualne będzie przyswajać miesięczny materiał kilkakrotnie dłużej. Znam (zbyt wielu) uczniów będących zawsze na tym samym poziomie z powodu częstych przerw w nauce, w ciągu których kompletnie zapominali wyuczony materiał i trzeba było z nimi wszystko powtarzać od początku. Tak więc, jeśli nie jesteś w stanie odbywać systematycznych lekcji przed lub po pracy, a zależy Ci na szybkim efekcie, to pomyśl W JAKI SPOSÓB możesz zaplanować zawodowe oraz prywatne obowiązki, tak aby mieć czas na zajęcia angielskiego. Być może da się z czegoś zrezygnować lub przenieść niektóre sprawy na inny termin, dzięki czemu w Twoim rozkładzie tygodnia powstanie przestrzeń na naukę.
Dosyć częstą przeszkodą w systematycznej nauce języka angielskiego, która ma ogromny wpływ na skuteczność nauki, jest niska asertywność. Przełożony zasypuje Cię pracą w ostatniej chwili, a Ty nie umiesz mu odmówić, w związku z czym zostajesz po godzinach i opuszczasz kolejne zajęcia. Wiem, że nie zawsze jest to możliwe, ale przynajmniej spróbuj delikatnie powiedzieć szefowi, że masz za chwilę lekcję angielskiego i – ponieważ zależy Ci na efekcie (co z pewnością przyda się w pracy) – nie chcesz tracić kolejnych zajęć. Bardzo często tego typu szczerość się opłaca.
Pamiętaj, że niechcianym rezultatem braku systematyczności jest lenistwo, zniechęcenie (zarówno Twoje, jak i nauczyciela) oraz brak entuzjazmu. Tego staraj się za wszelką cenę uniknąć!
Odpowiednia częstotliwość zajęć
Jak często powinieneś odbywać zajęcia, aby (w końcu!) nauczyć się angielskiego? Odpowiedź jest banalna: im częściej będziesz mieć lekcje, tym szybciej dostrzeżesz efekty (ta zasada dotyczy nabywania jakiejkolwiek umiejętności) czyli tym skuteczniej nauczysz się języka. Oczywiście nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na codzienne lekcje.
W przypadku gdy Twój poziom znajomości języka angielskiego jest podstawowy, to dobrze by było, abyś uczęszczał na lekcje co najmniej dwa razy w tygodniu po 1,5 h. Godzinne zajęcia raz w tygodniu to zdecydowanie zbyt mało – szczególnie jeśli chcesz szybko zauważyć efekt nauki. Pamiętaj też o systematycznym uczęszczaniu na zajęcia! Osoba, która decyduje się na kurs angielskiego odbywany raz w tygodniu, a następnie zaczyna często opuszczać lekcje, uczyni znikomy lub wręcz żaden postęp w nauce. Z kolei gdy jesteś na poziomie średnio zaawansowanym i nie masz możliwości przychodzić na lekcje dwa razy w tygodniu, to (w ostateczności) możesz rozważyć zajęcia trwające 1,5 h raz w tygodniu. Rzecz jasna – nie należy poprzestawać na samych lekcjach. Im więcej czasu poświęcisz na naukę w domu, tym lepiej da Ciebie i tym szybciej przekonasz się, że częsty kontakt z językiem znacznie pomaga poprawić skuteczność nauki angielskiego!
Więcej o tym, CO możesz zrobić, aby efektywnie uczyć się angielskiego w czasie pozalekcyjnym, możesz przeczytać we wpisie Jak się zmotywować do nauki angielskiego? (polecam Twojej uwadze zwłaszcza fragment na temat tworzenia miesięcznego planu nauki oraz technik nauki).
Skuteczna nauka angielskiego – określenie celów
Określ cele długoterminowe
Zastanów się, PO CO w ogóle uczysz się języka angielskiego i co chcesz dzięki nauce osiągnąć. Wypisz konkretne cele na kartce. Unikaj sformułowań typu: „muszę mówić po angielsku” lub „wyrzucą mnie z pracy, ponieważ kiepsko znam angielski…” – jest to tak zwana motywacja negatywna. Niech będzie to coś przyjemnego: awans, możliwość czytania ulubionych książek w oryginale, nawiązanie znajomości z ludźmi z innych kultur, podróże etc. Sam przyznasz, że nauka angielskiego będzie przyjemniejsza, gdy będzie na ciebie czekać nagroda, a nie kara.
Określ cele krótkoterminowe
O ile cele długoterminowe możesz sam ustalić, o tyle do określenia celów krótkoterminowych będzie potrzebna pomoc nauczyciela. Jego zadaniem będzie adekwatny dobór materiałów w każdym miesiącu, tak abyś mógł osiągnąć cel długoterminowy. Wypiszcie wspólnie cele krótkoterminowe na każdy miesiąc. Jeśli Twoim celem długoterminowym jest wyjazd za granicę na wakacje i dlatego szlifujesz język angielski, to celem krótkoterminowym może być płynne komunikowanie się w sklepie po angielsku.
Wybitny nauczyciel z pasją do języka
Skuteczna nauka angielskiego jest możliwa, ale wymaga wsparcia dobrego nauczyciela. Kwintesencją efektywnej nauki jest wybitny lektor z doświadczeniem, który podchodzi do nauczania z entuzjazmem, zaangażowaniem i pasją. Ideałem będzie lektor polskiego pochodzenia lub nauka z native speakerem, dzięki którym nauka stanie się niecierpliwie wyczekiwaną przyjemnością. Dzięki temu proces przyswajania języka nabierze lekkości i przestanie być przykrym obowiązkiem – stanie się frajdą.
Ponadto moim zdaniem idealny lektor powinien:
- być przygotowany do zajęć,
- umieć wprowadzić komfortową atmosferę na lekcji,
- łatwo nawiązywać kontakt z kursantami,
- być zaangażowany w lekcje i dbać o postępy kursanta w nauce,
- motywować do nauki,
- być kreatywny i energiczny,
- mieć spójną koncepcję kursu i każdej lekcji,
- prowadzić zajęcia w sposób ciekawy,
- mieć poczucie humoru.
Uważam również, że kursant na poziomie średnio zaawansowanym powinien rozważyć naukę z native speakerem. Dzięki temu nie tylko będzie rozwijać umiejętność pisania, czytania, mówienia i słuchania, ale również nauczy się poprawnej wymowy oraz akcentu. Co więcej, zajęcia z native speakerem umożliwią wsłuchanie się w język potoczny (nieksiążkowy). Anglicy, Amerykanie, Kanadyjczycy czy Australijczycy nie posługują się językiem podręcznikowym, a ich akcent – do którego nie jest się przyzwyczajonym – może być z początku niezrozumiały dla kogoś, kto trafi do kraju anglojęzycznego. Moja znajoma, która pojechała do Anglii na kurs językowy, nie potrafiła zrozumieć sprzedawcy, gdy ten mówił jej, ile kosztuje kawa (nie rozumiała jego wymowy). Doszło do komicznej sytuacji, że koleżanka trzy razy pytała sprzedawcy: – How much?, a ten z zakłopotaniem powtarzał kwotę, myśląc, że dla niej jest to zbyt drogo.
Tego rodzaju zdarzenia mogą wywołać blokadę podczas mówienia. Kurs z native speakerem pomoże Ci uchronić się przed taką ewentualnością.
Analiza potrzeb wraz z określeniem mapy obszarów językowych
Być może to, co zostało napisane wyżej brzmi nieco zawile, ale chodzi o określenie tych obszarów językowych, w których się często poruszasz. Jeśli uczysz się języka biznesowego, będą to na przykład: korespondencja biznesowa, telefony, spotkania, prezentacje i negocjacje. Następnie zacznijcie wspólnie z lektorem budować bazę gramatyczno-słowną charakterystyczną dla tych obszarów. Może Wam to zająć trochę czasu, jednak dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, CO w danej sytuacji, nie tylko biznesowej, możesz powiedzieć, a to będzie dla Ciebie oznaczać, że skutecznie uczysz się angielskiego, gdyż możesz od razu zastosować poznane słownictwo w praktyce.
Szczegółowa analiza potrzeb pomoże Ci wyłonić główne obszary językowe, które powinny być uwzględnione na kursie.
Indywidualny kurs angielskiego może obejmować np. słownictwo biznesowe z uwzględnieniem takich obszarów jak: ekonomia, prawo, finanse, bankowość, księgowość, zarządzanie, marketing, HR, IT. Na takim kursie można poszerzyć słownictwo i doskonalić umiejętności językowe z zakresu pisania maili, prowadzenia rozmów telefonicznych, udziału w spotkaniach, prezentacji, negocjacji itp. Można również wprowadzić do kursu pracę nad prowadzoną przez Ciebie dokumentacją firmową w języku angielskim, dzięki czemu będzie Ci łatwiej wykonywać obowiązki służbowe.
Skuteczna nauka angielskiego a praca własna
Nauka angielskiego to nie tylko przyjemność, ale i ciężka praca oraz pokonywanie swoich słabości (np. lenistwa). Jeśli chcesz skutecznie nauczyć się angielskiego, to niestety bez pracy w domu, zapamiętywania, przerabiania i przypominania przerobionej wiedzy, nie osiągniesz wymiernych efektów w nauce.
Pamiętam, jak kiedyś pojawił się u mnie pewien kursant, który właśnie zmienił pracę i musiał natychmiast zacząć posługiwać się językiem angielskim. Powiedział, że nie chce mieć w ogóle gramatyki ani prac domowych i chciałby się nauczyć (od podstaw) mówić płynnie po angielsku zaledwie w trzy miesiące(!). Powiedziałam mu, że, niestety, nie mam zaczarowanej różdżki, za pomocą której spełnię jego życzenie. Skuteczna nauka angielskiego to przede wszystkim ciężka praca własna i nikt inny jej za Ciebie nie wykona.
Przećwiczenie nabytych umiejętności.
Po przerobieniu danego obszaru językowego przećwicz to, czego właśnie się nauczyłeś. Ułóż prezentację po angielsku i wygłoś ją przed nauczycielem. Odegrajcie razem kilka przykładowych rozmów telefonicznych, napisz kilka maili, przećwicz odbycie spotkania etc. Możecie to zrobić za pomocą tzw. role plays lub case studies. Dzięki temu upewnisz się, że wiesz, co w danym momencie należy powiedzieć. Dobry nauczyciel powinien uwzględnić tego rodzaju ćwiczenia w planie lekcji.
Wyjazd na wakacyjny kurs angielskiego
Wyjazd na kurs angielskiego – na przykład do Anglii – polecam dosłownie wszystkim. Stanowi on fantastyczny dodatek do standardowego kursu językowego. Po pierwsze, daje możliwość poznania historii i kultury danego kraju, a po drugie, umożliwia osłuchanie się i otworzenie na język. Odbywanie kilku lekcji dziennie i komunikowanie się wyłącznie po angielsku (upewnij się, że w Twojej grupie nie będzie Polaków) sprawią, że osiągniesz duży postęp w nauce. Dwa tygodnie spędzone na kursie w kraju anglojęzycznym mogą odpowiadać skutecznością nawet rocznej nauce w kraju. Rozwój komunikacyjny wszystkich naszych kursantów po odbyciu wakacyjnych kursów językowych poza granicami kraju był zawsze ogromny! Co więcej, na tego typu kursach możesz spotkać ludzi z całego świata, więc przy okazji jest to ciekawe doświadczenie i przygoda.
Otwarcie się na język jest tym, do czego warto dążyć. Zapewne nieraz po odbyciu lekcji angielskiego czułeś się strasznie zmęczony, ponieważ Twój mózg poddany był dużemu wysiłkowi. Przez całą lekcję tłumaczył na polski usłyszane zdania angielskie. Zastanawiał się, jakiego czasu lub struktury gramatycznej użyć, szukał właściwych słówek. Sama tego doświadczyłam, mając szesnaście lat, kiedy poznałam pewną Angielkę i jej przyjaciół, których oprowadzałam latem po Warszawie. Spędziliśmy wspólnie dwa tygodnie. Dobrze pamiętam, że na początku wracałam do domu dosłownie wyczerpana, z bólem głowy. Jednak po tygodniu coś się zmieniło i przestałam notorycznie tłumaczyć. Po prostu zaczęłam mówić i myśleć po angielsku. To było cenne doświadczenie.
Mów i pozwól sobie na błędy
Pamiętaj, że zbytni perfekcjonizm może stać się Twoim ukrytym wrogiem w skutecznej nauce angielskiego. Wiele osób BOI SIĘ używać angielskiego, ponieważ wstydzą się popełnianych błędów. Uważają, że to ich ośmiesza w oczach innych osób. Jest to typowa bariera komunikacyjna, która hamuje rozwój językowy i znacznie obniża skuteczność nauki języka.
Tymczasem jeśli nie chcesz ich popełniać, to nigdy się niczego nie nauczysz (ponieważ ze strachu będziesz milczeć). Zatem wyluzuj się i jak najwięcej mów po angielsku – pamiętaj o tym, że praktyka czyni mistrza.
Mam nadzieję, że udało mi się Ciebie choć trochę zainspirować 😊.
Chcesz lepiej mówić po angielsku? Zapisz się na newsletter, w którym wysyłam dodatkowe autorskie materiały edukacyjne, oraz skorzystaj z oferty bezpłatnych ebooków, które pomogą Ci w nauce angielskiego.
Na koniec pozwól, że się przedstawię: nazywam się Ewa Karpińska.
Od 2006 roku prowadzę szkołę języka angielskiego HappyHours. Oferujemy indywidualne kursy angielskiego szyte na miarę potrzeb oraz kursy dla firm. Obejrzyj film, w którym opowiadam o mojej szkole, kursach i nauczycielach.
Jeśli masz ochotę rozwinąć swój angielski z jednym z moich lektorów, to zapraszam do kontaktu.
Z przyjemnością porozmawiam o Twoich potrzebach!